Moksliniai funkcinio magnetinio rezonanso tyrimai (fMRT) jau ir Lietuvoje

2016-11-07

Šį rudenį baigėsi Lietuvos–Šveicarijos institucijų partnerystės projektas „ Smegenovaizdos mokslinių ir klinikinių įgūdžių vystymas Lietuvoje”, skirtas funkcinių magnetinių galvos smegenų tyrimų plėtrai.Tai pirmasis tokio pobūdžio projektas, iki šiol tokie tyrimai mūsų šalyje dar nebuvo vykdomi. Lietuvos - Šveicarijos programos dėka, penki fundamentinių bei taikomųjų mokslų sričių specialistai iš Lietuvos turėjo galimybę gilintis į smegenų magnetinio rezonanso tomografijos ir neuropsichologinius tyrimus pažangiose Friburgo ir Lozanos universitetų smegenų tyrimų laboratorijose Šveicarijoje - pasakoja projekto vadovė dr. Jurgita Ušinskienė, Nacionalinio vėžio instituto mokslininkė-radiologė.

Friburgo universiteto smegenų tyrimų laboratorijoje tyrinėjami įvairūs smegenų pažeidimai, jų įtaka pacientų funkcionavimui, kalbos ypatumai, dvikalbystė, aukštesnės pažintinės funkcijos.

Kaip teigia Nacionalinio vėžio instituto stažuotoja klinikinė psichologė Rūta Vyšniauskė, galimybė stebėti šveicarų neurologų ir neuropsichologų komandos darbą atminties klinikoje - puikus pagrindas pradedant Lietuvoje vystyti šiuo metu dar neegzistuojančią neuropsichologo specialybę. Neuropsichologijos mokslas tyrinėja ryšius tarp žmogaus smegenų ir jo kasdienio funkcionavimo, elgesio bei pažintinių funkcijų, pvz. atminties, kalbos. Neuropsichologas yra specialistas, gebantis įvertinti šias funkciją ir padėti gydytojui nustatant diagnozę apie konkrečius smegenų pažeidimus bei planuojant paciento reabilitaciją. Nors pasaulyje neuropsichologija yra sparčiai besivystantis ir vis didesnę svarbą sveikatos sistemoje įgijantis mokslas, Lietuvoje kol kas nėra nei neuropsichologo išsilavinimo galimybės, nei teisiškai įtvirtintos specialybės, teigia Rūta.

Gera šveicarų gydymo praktika yra žinoma visame pasaulyje. Šie pasiekimai susiję su mokslinių tyrimų skatinimu klinikiniais tikslais. Lozanos universiteto smegenų tyrimų laboratorija yra įsikūrusi centrinėje Vo kantono ligoninėje. Šios laboratorijos pagrindinis tikslas ir yra tiesioginis ir efektyvus mokslinių tyrimų rezultatų panaudojimas klinikai.

Stažuotoja iš Vilniaus universiteto, Gamtos mokslų fakulteto - doktorantė Sigita Venclovė pasakoja, kad Lozanos universiteto smegenų tyrimų laboratorija intensyviai dirba skatindama progresą Alzhaimerio, Parkinsono, depresijos, komos ištiktų ligonių, vėžinių susirgimų ir kitų ligų gydyme. Tam naudojami ir derinami kartu skirtingi tyrimų metodai (kompiuterinės tomografijos, magnetinio rezonanso, elektrofiziologiniai, genetiniai ir elgseniniai tyrimai) bei taikomi novatoriški tarpdisciplininiai sprendimai. Darbas šioje laboratorijoje yra naudinga patirtis, siekiant paskatinti Lietuvoje iki šiol dar neišvystytą smegenovaizdos medicininių-mokslinių tyrimų praktiką, kuri reikalauja specifinių žinių duomenų surinkimui, apdorojimui ir statistinei jų analizei atlikti, teigia Sigita.

Ši laboratorija taip pat yra ir viena iš dalyvių pasauliniame žmogaus smegenų tyrimo projekte (angl. Human Brain Project), skatinančiame neuromokslų progresą visapusiško smegenų pažinimo linkme. Bendradarbiaudami su kitomis laboratorijos, Lozanos mokslininkai kuria tyrėjams viešai prieinamą, medicininiams galvos smegenų tyrimams skirtą platformą. Jos pagrindinis tikslas yra apjungti skirtingas, jau egzistuojančias medicinines duomenų bazes ir padaryti šiuos duomenis prieinamus platesnei tyrėjų auditorijai, taip siekiant paskatinti bendrą mokslinių tyrimų progresą.

Kaip teigia profesorius Osvaldas Rukšėnas, Vilniaus universiteto mokslinės grupės vadovas, galbūt naujos tarpdisciplininės platformos ir daugiadisciplininio konsorciumo sukūrimas tarp Lietuvos ir Šveicarijos partnerių paskatins atnaujinti mokslo sričių ir krypčių klasifikatorių, pagal kurį šiuo metu neuromokslai Lietuvoje neegzistuoja. Juolab, kad projekto įgyvendinimas  ir po-projektinės veiklos tęsimas yra tiesiogiai susijęs ne tik su moksliniais tyrimais, bet ir su bendru sveikatos priežiūros paslaugų Lietuvoje gerinimu.

 

Smegenovaizdos mokslinių ir klinikinių įgūdžių vystymas Lietuvoje Moksliniai tyrimai finansuojami pagal Lietuvos ir Šveicarijos bendradarbiavimo programos, kuria siekiama sumažinti ekonominius ir socialinius skirtumus išsiplėtusioje Europos Sąjungoje, projekto sutartį: NR.CH-3-ŠMM-02/02

Projekto tikslas: sukurti transdisciplininę platformą ir daugiadisciplininį konsorciumą tarp Lietuvos ir Šveicarijos mokslinių tyrimų institucijų smegenovaizdos tyrimų plėtrai bei klinikinių ir mokslinių tyrimų įgūdžių vystymui Lietuvoje.

Paramos dydis: 278.402,46 EUR

Trukmė: 2016 sausis 2016 rugsėjis

Paramos gavėjas: Nacionalinis vėžio institutas. Partneriai: Fribūro universitetas ir Lozanos universiteto Smegenovaizdos mokslinių tyrimų laboratorijos, Vilniaus universiteto Gamtos mokslų fakultetas, Vilniaus Gedimino technikos universitetas, Lietuvos sveikatos mokslų universitetas.